Головна » Новини » Сучасні підходи у лікуванні жовчнокам’яної хвороби.

Сучасні підходи у лікуванні жовчнокам’яної хвороби.

Поради лікаря-хірурга Андрія Іваніцкого щодо сучасних підходів у лікуванні жовчнокам’яної хвороби. Причини. Симптоми. Діагностика. Лікування.

Здоров’я і хвороба – дві форми життя. Стан здоров’я і стан хвороби можуть багаторазово переходити один в одного, причому в одних випадках цей перехід очевидний, а в інших – прихований, і його можна виявити лише шляхом всебічного і глибокого обстеження організму. Тому важливо сформулювати загальні критерії, які б диференційовано характеризували обидва ці стани і дозволяли відрізняти хворий організм від здорового. Хвороба – це порушення життєдіяльності організму під впливом факторів внутрішнього і зовнішнього середовища. Кожна хвороба, незалежно від того, чим вона викликана, починається з пошкодження. Як правило, спочатку пошкоджується частина тіла, а пізніше цей процес розповсюджується на весь організм. Суть пошкодження полягає в тому, що під впливом хвороботворчого агента настають порушення обмінних процесів і різноманітних функцій клітин, тканин і органів.

У даний час нараховується біля тисячі хвороб. Але кількість їх змінюється з часом. Деякі хвороби зникають, інші з’являються, а інші набувають все більшого свого розвитку та поширення.

Сьогодні я хотів би висвітлити одне із захворювань, яке досить поширене серед людей в основному у віці від 20-ти  до 60-ти років, а саме жовчнокам’яна хвороба. Це захворювання жовчновидільної системи, при якому в жовчних протоках або жовчному міхурі утворюються конкременти (камені).

У нинішній час цією недугою хворіє кожна десята людина. Жінки у порівнянні з чоловіками страждають цим захворюванням в два рази частіше. Причинами виникнення розвитку каменів, як правило, є високий рівень концентрації солі в жовчі (при порушенні обміну речовин) і застій жовчі в жовчному міхурі.

Головними провокаторами жовчнокам’яної хвороби є: малорухливий спосіб життя, сидяча робота, голодування, переїдання і нерегулярне харчування, ожиріння, вагітність, прийом гормональних контрацептивів, хвороби підшлункової залози, порушена робота жовчних шляхів.

Поки камені знаходяться в жовчному міхурі, хворий може навіть і не здогадуватися про свою недугу, оскільки ніяких симптомів жовчнокам’яної хвороби він не відчуває. Запідозрити дане захворювання людина зможе тільки під час перших ознак, які насторожують: гіркота в роті, дискомфорт у правому підребер’ї, печія, відрижка і нудота.

Якщо камінь з жовчного міхура виходить в жовчні протоки, то в цей момент виникає напад жовчнокам’яної хвороби (жовчна коліка). У хворого у верхній частині живота або в правому підребер’ї виникає різкий біль, який може «віддавати» в спину, праву руку або праву ключицю. Крім спонтанного болю, приступ жовчнокам’яної хвороби супроводжується нудотою, гіркотою у роті і блювотою, що не приносить полегшення. Бувають випадки, коли камінь (маленьких розмірів) минає жовчні протоки і випадає у дванадцятипалу кишку. У таких ситуаціях напад жовчнокам’яної хвороби припиняється самостійно, і камінь виходить разом з калом. Якщо цього не сталося, то виникає закупорка жовчних шляхів, а також, з’являється небезпека розвитку під печінкової жовтяниці і гострого холециститу.

Найпопулярнішим методом діагностики жовчнокам’яної хвороби є ультразвукове дослідження. У разі його проведення кваліфікованим фахівцем,  а саме у структурі діагностичного відділення Камʼянець-Подільської ЦРЛ є такі фахівці,  необхідність в додаткових обстеженнях не потрібна.

Трапляється, що камені в жовчному міхурі не викликають хворобливих симптомів взагалі. У такому разі їх можуть виявити випадково при ультразвуковому досліджені.

Лікування жовчнокам’яної хвороби без операції – мрія кожного хворого. Але застосування консервативної терапії, ударно-хвильової літотрипсії та інших неоперативних методів лікування, ухиляючись від оперативного втручання, як правило, не приводить до очікуваного та бажаного результату.

Аналізуючи власний досвід та досвіт вітчизняних і світових фахівців, преважна кількість хворих на жовчнокам’яну хворобу, не зважаючи на попередньо проведену консервативну терапію або інші неоперативні методики лікування, все більше вдаються до оперативного лікування. Прикрим є той факт, що переважна кількість хворих на жовчнокам’яну хворобу через незнання складності цієї патології, а саме ускладнень, які можуть виникнути з плином часу, звертаються за медичною допомогою невчасно уже із розвитком ускладнень, які стають проблемою не тільки у діагностиці та лікуванні такого пацієнта, але для самого хворого із подальшим подовженням терміну перебування на лікарняному ліжку та реабілітації.

Одним із сучасних оперативних методів лікування є мініінвазивний метод, а саме лапароскопічна холецистектомія, яку ще характеризують серед нашого населення як «операція лазарем». Сьогодні це порівняно новий метод лікування жовчнокам’яної хвороби, який став застосовуватися з 1987-1988 рр..

Загальна кількість таких операцій швидко збільшується, конкуруючи із традиційним методом відкритої холецистектомії. Операція проводиться під лапароскопічним контролем за допомогою, так званих, маніпуляторів (зазвичай чотирьох), що вводяться через невеликі проколи передньої черевної стінки. Переваги цього методу полягають в наступному: значно менша болючість і велика швидкість загоєння невеликих шкірних дефектів від цієї операції в порівнянні з досить великим післяопераційним розрізом при звичайній відкритій холецистектомії, можливість більш швидкої активізації хворих і скорочення термінів їх перебування на лікарняному ліжку (до 2-3 днів), відсутність післяопераційних ускладнень, які часто зустрічаються, таких як нагноєння післяопераційної рани або розбіжність її країв, виключення таких пізніх ускладнень, як виникнення післяопераційної грижі в області операційного шва, утворення великих злук (спайок) черевної порожнини; відсутність грубих косметичних дефектів передньої черевної стінки. Вважається також, що оскільки ця операція проводиться під великим збільшенням завдяки оптичній системі лапароскопа (приблизно в 10-20 разів), то при лапароскопічній холецистектомії хірургу вдається краще розглянути дрібні деталі будови жовчного міхура, його протоки, розташування дрібних артерій і вен. Завдяки цьому підвищується можливість якісного виконання операції, значно знижується кількість операційних помилок, обумовлених певними їх аномаліями.

Висвітлюючи цю проблему, можна стверджувати, що основним методом лікування жовчнокам’яної хвороби залишається холецистектомія при відсутності протипоказань для її проведення.

Профілактика жовчнокам’яної хвороби полягає в усуненні причин, що сприяють застою жовчі і порушень обміну. Рекомендують регулярне дробове харчування з виключенням елементарних надмірностей, жирної, висококалорійної, багатої холестерином їжі; заняття фізкультурою і спортом, виробничою гімнастикою, зміни положення тіла в процесі трудової діяльності, піші прогулянки; усунення запорів. Жінкам у післяпологовому періоді дуже корисно годування дитини груддю, оскільки при цьому з організму виводиться надлишок холестерину.

На завершення висвітленої проблеми хочу відмітити, що колектив хірургічного відділення Кам’янець-Подільської ЦРЛ, який у своєму складі має висококваліфікованих фахівців-хірургів, які готові за рахунок мультидисциплінарного підходу до лікування із сумісними зусиллями спеціалістів з ультразвукової діагностики та інших спеціалістів, під моїм керівництвом надати висококваліфіковану хірургічну допомогу різної складності. Власний досвід, який набувався роками практики, стажуванням у найкращих вітчизняних клініках та за їх межами, завжди стане у нагоді при лікуванні хворих.

З гордістю скажу, що ми маємо велику честь працювати у стінах нашого медичного закладу під керівництвом головного лікаря В.І. Шевчука, який завдяки своїй рутинній роботі, покращив надання медичної допомоги хворим, надав і нам можливість сьогодні виконувати оперативні втручання в новій надсучасній операційній.

Я бажаю усім доброго і міцного здоров’я. Словами великого вченого хочу завершити свою розповідь – Щоб бути здоровим, потрібно власні зусилля, постійні й значні. Замінити їх не можна нічим (М.Амосов).

 

Останні новини

 • 21.07.2017 
  Ботулізм – це вкрай небезпечно!

  В Україні  за останні 7 місяців зафіксовано 38 випадків захворювання ботулізмом, серед яких є летальні випадки. Окрім цього, в Україні існує дефіцит сироватки від хвороби.

 • 14.07.2017 
  З миру по нитці…

  5 липня у Кам’янець-Подільську районну лікарню, сприянням Пановецької сільської ради,було доставленопонад півтора сотні нових комплектів постільної білизни. Процес контролював особисто голова сільради Анатолій Костюк.

 • 08.05.2017 
  Сучасні підходи у лікуванні жовчнокам’яної хвороби.

  Поради лікаря-хірурга Андрія Іваніцкого щодо сучасних підходів у лікуванні жовчнокам’яної хвороби. Причини. Симптоми. Діагностика. Лікування.

  Здоров’я і хвороба – дві форми життя. Стан здоров’я і стан хвороби можуть багаторазово переходити один в одного, причому в одних випадках цей перехід очевидний, а в інших – прихований, і його можна виявити лише шляхом всебічного і глибокого обстеження організму.